Life StyleDlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje?

Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje?

Przez Redakcja

Jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś tego zwrotu, powinieneś się zastanawiać, co on oznacza. Na szczęście nie jesteś sam. Jak się wkrótce przekonasz, nie tylko pogoda się zmienia. To także temperatura i wiatr. Dzięki odrobinie badań dowiesz się, dlaczego dziś pada śnieg.

Lód

Większość ludzi nie potrafiłaby powiedzieć, dlaczego pada śnieg, ale zimna pogoda sprawia, że jezdnie są wystarczająco śliskie, by człowiek zastanowił się dwa razy, zanim wyjdzie z domu. Na szczęście odrobina soli sprawi, że chodniki będą suche, a piesi i kierowcy bezpieczni. Drugą częścią składową równania jest oczywiście topnienie. Jest to naturalny proces, który zachodzi, gdy woda zamarza. Może być jedną z najczęstszych przyczyn oblodzenia jezdni, zwłaszcza na północno-zachodnim Pacyfiku.

Najlepszym sposobem wyjaśnienia tego procesu jest opowiedzenie o tym, jak on działa. Woda zawierająca sól zamienia się w lód w znacznie niższej temperaturze niż woda nie zawierająca soli. Dlatego lód na jezdni nie jest czarny, jak można by sobie wyobrazić, ale raczej ma blady odcień bieli. Lód nie jest jedyną rzeczą, która może zamarzać: w materiale jest również uwięzione powietrze, a kiedy nagrzeje się na słońcu, roztopiony lód zamarza na miejscu.

Chmury

Kiedy temperatura spada poniżej zera, para wodna w powietrzu zamarza, tworząc śnieg. Śnieg składa się z kryształków lodu, które spadają na ziemię.

Pogoda i klimat zmieniały się na przestrzeni dziejów, powodując duże różnice w rozmieszczeniu i wielkości chmur. Naukowcy wykorzystują obecnie symulacje komputerowe, aby badać wpływ tych zmian na klimat. Choć symulacje te są jeszcze w początkowej fazie, to udało się już znaleźć oznaki zmian. Symulacje te wymagają dokładnego zrozumienia wszystkich aspektów atmosfery, oceanów i powierzchni.

Chmury, które najczęściej powodują opady, to chmury cumulus. Chmury cumulus charakteryzują się grubym, grudkowatym wyglądem. Stanowią również dobry wskaźnik prawdopodobieństwa wystąpienia burzy.

Inny rodzaj chmur, nazywany chmurami stratus, to cienkie warstwy chmur, które pokrywają góry. Często chmury te tworzą się na skraju frontu ciepłego. Ich powstawanie zależy od temperatury i wilgotności powietrza.

Temperatura

Energia słoneczna jest pochłaniana przez powierzchnię ziemi. Jest ona następnie wykorzystywana do roztopienia śniegu. To przekłada się na chłodniejszą atmosferę, która opada na niższe wysokości. W nocy, kiedy jest mało niskich chmur, powierzchnia ziemi może się ochłodzić, ponieważ zmniejsza się promieniowanie podczerwone słońca. Do rozpoczęcia opadów śniegu potrzebna jest temperatura 41 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura ta jest niższa, śnieg się nie utworzy.

Na temperatury wpływają także lokalne cechy terenu. Na przykład płytkie doliny mogą być o 2 do 5 stopni Fahrenheita chłodniejsze niż wyższe rejony. Zmiany te, zwane często sygnaturami termicznymi, są mierzone za pomocą teledetekcji w samolotach lub samochodach z oprzyrządowaniem. Alternatywą są pomiary temperatury za pomocą termometrów umieszczonych w osłoniętych pomieszczeniach. Zazwyczaj są one umieszczone pięć stóp nad ziemią.

Prawdą jest, że temperatury zmieniają się wraz z wysokością, ale ich rzeczywista wartość może być znacząca. Zazwyczaj lokalne różnice temperatur są podawane wraz z oficjalną temperaturą dla danego obszaru. Temperatura ta jest zwykle podawana przez termometr umieszczony na wysokości pięciu stóp nad ziemią.

Oceń artykuł: Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy