Life StyleDlaczego humaniści za swoje hasło uznali słowa człowiekiem jestem?

Dlaczego humaniści za swoje hasło uznali słowa człowiekiem jestem?

Przez Redakcja

Jeśli jesteś członkiem ruchu humanistycznego, to być może zastanawiasz się, dlaczego niektórzy przyjęli za swój slogan słowa „Człowiekiem jestem”? To bardzo proste stwierdzenie, ale wywarło duży wpływ na reformację protestancką, a także na inne formy humanizmu. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych czynników, które pomogły humanistom zdobyć tak ważne hasło.

Misja Petrarki

Petrarka to jedna z pierwszych wielkich postaci renesansu. Był uczonym, poetą i humanistą.

Za życia mieszkał we Włoszech. W 1361 roku przeniósł się do Padwy. Następnie spędził czas w Wenecji. Po śmierci został pochowany w Arqua.

Petrarcha jest uważany za pierwszą ważną postać renesansowego ruchu humanistycznego. Uważa się go również za założyciela świeckiej społeczności akademickiej. Ruch ten miał głęboki wpływ na historię myśli zachodniej. Przez całe życie walczył o patronat.

Jako humanista Petrarka poświęcił się studiowaniu starożytnej literatury łacińskiej. Był zapalonym czytelnikiem klasyków, takich jak Augustyn i Cyceron.

Petrarch napisał ponad 500 listów. Jego listy były często formą stypendium.

Wpływ Platona

Przyjęcie filozofii Platona nie było pozbawione kontrowersji. Pomimo tego, że filozof był prawdopodobnie bardzo inteligentnym człowiekiem, jego idee były często źle rozumiane. Jednak jego idee były wykorzystywane przez wielu ludzi, od starożytnych sofistów po humanistów z czasów renesansu.

Kilku historyków pisało o recepcji Platona. Na przykład Chapoutoulos (2006) i Lane (2011) omawiają recepcję George’a Kreisa, a Goldsmith (1985) porównuje ją z recepcją innych greckich filozofii.

Na początku XX wieku grupa niemieckich hellenistów zaczęła tworzyć prace skupiające się na politycznej przydatności pism Platona. Książki te wpłynęły na późniejsze debaty na temat filozofa. Wśród nich znalazła się monografia Kurta Hildebrandta z 1933 roku. Uważa się ją za kulminację tego rodzaju interpretacji.

Akademia Platońska Kosmy Medyceusza

W XV wieku, w ciągu niespełna pół wieku, Florencja została ukształtowana przez niezwykły wybuch kreatywności. To właśnie w tym czasie Michał Anioł i Leonardo da Vinci odkryli swoje talenty artystyczne. Wśród najbardziej wpływowych postaci tego okresu był niejaki Ficino.

Ficino był lekarzem, tłumaczem Platona i greckim uczonym. Jego praca nad tłumaczeniami starożytnych tekstów greckich, a także praca nad koncepcją siły duszy miały ogromny wpływ na renesansowych artystów. Był katalizatorem rozwoju nowej dziedziny duchowości.

Po studiach medycznych Ficino zajął się filozofią. Po zapoznaniu się z ideami platońskimi zaczął tłumaczyć na łacinę starożytne greckie manuskrypty. Dzięki temu mógł przedstawić pisma Platona florenckiej publiczności.

Wpływ Durera

Albrecht Durer był jednym z najbardziej znanych artystów w Europie w XVI wieku. Jego obrazy i ryciny miały wpływ na wielu kolejnych artystów, w tym Tycjana i Parmigianina. Wiele z jego obrazów jest nadal popularnych. Pomimo swoich poglądów religijnych nie był ścisłym humanistą. Postrzegał swoją twórczość jako środek do szerzenia chrześcijaństwa poprzez sztukę.

Durer jest znany z przedstawiania postaci ludzkich i zwierząt. Stworzył również wiele obrazów przedstawiających pejzaże i portrety. Odcisk modlących się dłoni jest prawdopodobnie najbardziej znanym z jego rysunków.

Durer wykonał wiele rysunków przygotowawczych, zwłaszcza podczas tworzenia rycin. Studia te są ważne z wielu powodów. Na przykład, przygotowując odbitkę, warto mieć ogólne pojęcie o wielkości, kształcie i położeniu obiektów na obrazie.

Humanizm renesansowy wpłynął na reformację protestancką

Humanizm renesansowy był głównym ruchem intelektualnym, który wyrósł z renesansu w Europie. Humaniści podkreślali godność osoby ludzkiej, ludzki potencjał i ludzkie piękno. Wierzyli również, że badanie człowieczeństwa doprowadzi do powstania nowej kultury. Ponadto sprzeciwiali się kontroli Kościoła nad wiedzą i jej ograniczonej dyskusji.

Reformacja protestancka wiele zawdzięcza renesansowemu humanizmowi. Reformacja była ruchem, który odrzucał hierarchię Kościoła rzymskokatolickiego. Ogłosiła również, że każdy człowiek może stanąć przed Bogiem bezpośrednio.

Humanizm renesansowy był pod wpływem greckich i rzymskich klasyków. Dzieła te wpłynęły na wiele współczesnych debat religijnych. Ponadto humaniści często studiowali teksty biblijne. Jerome in His Study” to obraz przedstawiający Jerome’a pracującego przy biurku.

Oceń artykuł: Dlaczego humaniści za swoje hasło uznali słowa człowiekiem jestem?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy