Pytanie „Dlaczego Azjaci mają skośne oczy?” jest od dawna dyskutowane w mediach. Niektórych ludzi wprawiło to w zakłopotanie. Inni uważają, że to tylko kolejny stereotyp. Jednak w tej kwestii jest o wiele więcej niż się wydaje.
EDAR
Stary gen ssaków EDAR jest odpowiedzialny za kształtowanie włosów, zębów i skóry. Jest jednym z czterech głównych genów decydujących o pigmentacji skóry.
EDAR został zmutowany u Azjatów Wschodnich co najmniej 35 000 lat temu. Uważa się, że spowodowała ona wzrost liczby ekrynowych gruczołów potowych. Mogło to doprowadzić do zwiększenia gęstości włosów.
Inną zmianą spowodowaną przez EDAR jest rozwój małych piersi. Jest to widoczny sygnał seksualny, który stał się powszechny u Azjatów Wschodnich.
Badacze zidentyfikowali czterysta miejsc, w których doszło do zmian w DNA w trakcie niedawnej ewolucji człowieka. Wykorzystują te miejsca do badania procesu ewolucji człowieka.
Naukowcy zastanawiają się też, jak powstał unikalny kształt oka. Zauważają, że „fałd nadtwardówkowy” był przydatny w warunkach środowiskowych, w jakich żyli nasi przodkowie. Fałd chroni oczy przed ekstremalnym zimnem i promieniowaniem ultrafioletowym słońca na pustyniach. Niektórzy Afrykanie mają fałd nadtwardówkowy, ale ta cecha nie jest unikalna dla Azjatów.
Stereotypowy banał
Skośne oczy są banałem, i to stereotypowym. W rzeczywistości są one reliktem czasów, kiedy wykluczenie Azjatów z zachodniego społeczeństwa było u szczytu. W rezultacie skośne oczy nadal są symbolem dyskryminacji Azjatów. Mimo to coraz częściej dąży się do szerszej reprezentacji azjatyckich twarzy.
Pierwotnie skośne oczy były wizualnym wyznacznikiem piękna. Na obrazach z okresu dynastii Tang widać kobiety o długich, wąskich oczach. W późniejszym okresie były one podkreślane przez projekty makijażu. Jednak dla niektórych osób skośne oczy nie są preferowaną cechą.
Najpopularniejszym typem postaci azjatyckich na początku XX wieku była Smocza Dama. Jest to uwodzicielska, manipulacyjna postać, która często działa jako pionek w seksualnych fantazjach Białego Człowieka.
Innym stereotypem jest chińskie „żółte niebezpieczeństwo” – metaforyczny termin używany do przedstawienia Azjatów jako zagrożenia dla zachodniego społeczeństwa. Jest to często przedstawiane w filmach, literaturze i muzyce.
Influencerzy kooptują
Skośne oczy są popularną cechą azjatyckich twarzy. Są one nie tylko cechą estetyczną, ale także kulturową. W związku z tym zostały przejęte przez influencerów.
Ten trend rozpoczął się od użycia kanciastego eyelinera. W międzyczasie rozwinął się on o wygolony ogonek brwi, a także stosowanie sztucznych rzęs. Jednak, mimo że trend ten ma swoich fanów, przyciąga również wiele krytycznych uwag ze strony społeczności azjatyckiej. W rzeczywistości trend ten jest szczególnie kontrowersyjny właśnie teraz.
Historycznie skośne oczy były powszechną obelgą wobec Azjatów. Wielu Azjatów doświadczyło ogromnej traumy w imię podbródkowych oczu. Nawet na Zachodzie skośne oczy były uważane za nieatrakcyjną cechę.
„Lisie oko” stało się modnym słowem w mediach społecznościowych. Influencerzy zostali przyłapani na włączaniu tej taktyki do swoich kampanii marketingowych. Przykładem może być niedawna sesja zdjęciowa Marni, w której wystąpiła chińska modelka z namalowanymi skośnymi oczami.
Symbol rasistowski
Skośne oczy są symbolem rasistowskim w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. Jest to gest, który był powszechnie używany do poniżania i obrażania Azjatów. Stereotyp „skośnych oczu” ma swoje korzenie w zachodniej propagandzie z końca XIX wieku.
Wielu ludzi kwestionuje, czy trend „lisich oczu” jest aktem rasistowskim. Twierdzą oni, że nie wygląda on jak oczy Azjatów. Inni twierdzą, że jest to forma zawłaszczenia kulturowego, czyli przejęcia praktyk stosowanych przez inną grupę.
Niektórzy Azjaci uważają, że widok nie-Azjatów używających makijażu jest niepokojący. Chociaż należy podkreślić, że są to zabiegi kosmetyczne, faktem jest, że są one „fajnym” trendem, który pokazuje dominację grupy dominującej.
Innym rasistowskim symbolem jest oko „ching chong”. Jest to obelga, która wyśmiewa azjatyckie pochodzenie etniczne i chińską narodowość.
Kilka gestów skośnych oczu zostało wykonanych przez piłkarza Diego Maradonę podczas meczu pomiędzy Argentyną a Islandią. Federacja Szwajcarii ukarała go grzywną w wysokości 20 000 franków. Zaprzeczył, że wykonał ten gest.