Pojęcie doboru naturalnego opisuje, w jaki sposób natura, poprzez losowe mutacje, stworzyła najbardziej zróżnicowane i niesamowite stworzenia na ziemi. Jednak selekcja naturalna to nie tylko proces ulepszania rzeczy. Istnieją dowody na to, że pomogła ona również rozwiązać problem, którego wcześniej nie można było sobie wyobrazić.
Dowody na istnienie doboru naturalnego
Dobór naturalny to mechanizm, dzięki któremu organizmy reagują na zmiany w swoim środowisku. Jest to jeden z podstawowych procesów, dzięki którym możliwe jest życie na Ziemi.
W działaniu doboru naturalnego uczestniczą trzy główne zasady. Pierwszą jest kondycja, czyli zdolność organizmu do przetrwania i rozmnażania się. Drugą jest adaptacja, czyli zmiana zdolności organizmu do dopasowania się do środowiska. Trzecim jest konkurencja, czyli proces, w którym organizm konkuruje o zasoby. W każdym pokoleniu organizm stara się przystosować do swojego środowiska.
W swojej najbardziej podstawowej formie selekcja naturalna to proces usuwania niepożądanych cech z populacji. Można to osiągnąć poprzez zwiększenie przeżywalności potomstwa. Inną metodą jest zwiększenie częstotliwości występowania genów przyczyniających się do sukcesu reprodukcyjnego.
Teoria ewolucji Darwina
Teoria ewolucji i doboru naturalnego Karola Darwina opiera się na koncepcji, że wszystkie gatunki mają wspólnego przodka i że te organizmy zmieniają się w czasie. Dobór naturalny to mechanizm, który napędza zmiany ewolucyjne. Jest to proces, w którym korzystne cechy mają tendencję do zwiększania częstotliwości występowania na przestrzeni pokoleń i są przekazywane następnemu pokoleniu.
Ten proces, czyli ewolucja, zachodzi poprzez dziedziczenie cech fizycznych i behawioralnych. Z czasem cechy te pozwalają organizmowi przetrwać i rozmnażać się. To z kolei pozwala większej liczbie potomstwa przetrwać i rozmnażać się w populacji. Istnieje jednak ograniczenie liczby potomstwa, które może zostać wyprodukowane. Populacja staje się coraz lepiej przystosowana do środowiska, w którym żyje, ponieważ pojawia się w niej coraz więcej korzystnych cech.
Studia przypadków selekcji naturalnej w działaniu
Dobór naturalny to proces, w którym powstają adaptacje. Adaptacje to zmiany proporcji korzystnych cech w populacji. Na kierunek tego przystosowania ma wpływ środowisko.
Mimo że jest to podstawowy element współczesnej teorii ewolucji, niewiele osób rozumie dobór naturalny. Prawie wszystkie formy selekcji mają tendencję do zmniejszania zmienności genetycznej w populacjach. Mimo to biolodzy są pewni, że dobór naturalny odegrał ważną rolę w ewolucji życia na Ziemi.
Pojęcie doboru naturalnego jest zaskakująco proste. Istnieje pięć podstawowych kroków w tym procesie.
Pierwszym krokiem jest losowa mutacja. Wariant genu przechodzi do następnego pokolenia, jeśli ma wpływ na reprodukcję. Jeśli nie przynosi takich korzyści, prawdopodobieństwo, że przejdzie do następnego pokolenia, jest nielosowe.