ZakupyJak dobrać narty dla dziecka?

Jak dobrać narty dla dziecka?

Przez Redakcja

Jeśli planujesz zabrać swoje dziecko na narty po raz pierwszy tej zimy, pewnie zastanawiasz się, jak wybrać narty, które będą pasowały do jego rozmiaru i potrzeb. Musisz także pomyśleć o rozmiarze kijków do nart oraz o długości samych nart.

Rozmiar

Kupując narty dla dzieci, ważne jest, żeby wybrać odpowiedni rozmiar. Jeśli będą za długie, trudno będzie im skręcać. Dla młodszych dzieci bardziej odpowiednie będą krótsze narty. Jeśli jednak Twoje dziecko dopiero uczy się skręcać, możesz kupić dłuższe narty.

Na ogół rozmiar nart dla dziecka zależy od jego wzrostu i wagi. Krótsze narty są lżejsze i łatwiej je kontrolować. Dłuższe narty są lepsze dla cięższych i silniejszych dzieci.

Dzieciowe narty biegowe są dostępne w długościach od 110 do 170 cm. Są też narty z płaską piętką dla początkujących. W wielu sklepach sportowych można wypożyczyć narty typu grow-along, a następnie wymienić je na kolejny rozmiar w górę.

Mniejsze dzieci nie muszą się martwić o dokładny rozmiar swoich nart, ale należy je zmierzyć. Czubki nart powinny sięgać pewnej części twarzy, którą nazywa się podbródkiem.

Długość

Wybierając odpowiednią długość nart dla dziecka, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Wzrost i waga są ważne, ale umiejętności i osobiste preferencje także odgrywają rolę. Dla początkujących preferowane są krótsze narty. Ci, którzy wolą jeździć z większą prędkością, potrzebują dłuższych nart.

Narty powinny sięgać od dołu do brody i klatki piersiowej dziecka stojącego pionowo. Zapewnia to dobrą kontrolę i pozwala na łatwiejsze wykonywanie skrętów. Mimo to zaleca się, by narty znajdowały się bliżej ramion dziecka. Jeśli narty będą zbyt długie, utrudnią dziecku sterowanie nimi.

Dzieciom poniżej trzeciego roku życia brakuje umiejętności motorycznych potrzebnych do skręcania i kontrolowania nart. Ponadto nie mają zbyt wiele siły. W miarę dojrzewania stają się silniejsze i rozwijają lepsze umiejętności motoryczne. Dzieci w wieku od czterech do sześciu lat są wystarczająco silne, żeby poradzić sobie z dłuższymi nartami.

Dłuższe narty są potrzebne podczas jazdy na otwartych stokach. Dzięki temu jazda jest bardziej stabilna. Na przygotowanych trasach każda długość jest akceptowalna.

Buty

Wybierając buty narciarskie dla dziecka, weź pod uwagę jego umiejętności narciarskie i wygodę. Buty narciarskie mają wiele różnych cech, w tym wyjmowane wkładki. Jeśli dziecko jest początkującym narciarzem, możesz wybrać regulowany but, który będzie rósł wraz z jego umiejętnościami.

Najlepszym sposobem na określenie rozmiaru buta jest zmierzenie długości i szerokości stopy dziecka. Większość butów ma trzy lub cztery klamry, które wskażą właściwe dopasowanie.

Jeśli stopy Twojego dziecka są szersze niż zwykle, być może będziesz musiał kupić większą parę. Buty Twojego dziecka powinny mieć flex, który pozwoli mu zgiąć się w kostce i poruszać palcami.

Buty z przednim wejściem najłatwiej się zakłada. Buty z przednim wejściem są też bardziej bezpieczne. Oznacza to, że lepiej utrzymują piętę dziecka na miejscu.

System Mondopoint jest jedynym na świecie znormalizowanym systemem rozmiarów obuwia. Mierzy wnętrze stopy i umożliwia porównanie różnych rozmiarów butów.

Kije

Można wybrać wiele różnych kijów narciarskich. Niektóre mają specjalne cechy i są przeznaczone do różnych rodzajów narciarstwa. Oto kilka wskazówek, jak wybrać odpowiednie dla dziecka.

Dobry uchwyt to podstawowy element każdego kija narciarskiego. Kształt uchwytu zależy od rodzaju kija. Jeśli zamierzasz nosić rękawice, możesz chcieć mieć gładki, śliski uchwyt.

Innym elementem kijów narciarskich jest pasek na nadgarstek. Służy on do utrzymania kija w miejscu podczas skrętu. Może też zapobiec wypadnięciu kija podczas upadku.

Wybierając kije narciarskie dla dziecka, zastanów się, jak często będzie ich używać. Większość dzieci powinna zacząć używać kijków narciarskich około siódmego roku życia. Niektóre dzieci mogą zacząć wcześniej.

Kijki narciarskie dla dzieci są zwykle w rozmiarze co dwa cale. Jeśli szukasz dłuższego kija, upewnij się, że łokieć jest pod kątem 90 stopni.

Oceń artykuł: Jak dobrać narty dla dziecka?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy