Pytanie brzmi: „Dlaczego książę Filip nie jest królem?”. Jest wiele powodów. Po pierwsze, Filip II Hiszpański urodził się w rodzie Glucksbergów. Choć żenił się cztery razy, nigdy nie miał dzieci. Zmarł w kwietniu ubiegłego roku w wieku 99 lat.
Charles i Diana rozstali się przed końcem 1992 roku
Pomimo że byli małżeństwem przez prawie 20 lat, księżna Diana i książę Karol rozstali się przed końcem 1992 roku. Było to wielkie wydarzenie dla rodziny królewskiej, ponieważ po raz pierwszy rozstali się w czasach współczesnych. Oświadczenie to nasiliło również spekulacje na temat problemów małżeńskich pary
Pomimo braku oficjalnego ogłoszenia, prasa tabloidowa spekulowała, że para królewska ma problemy małżeńskie. Niektóre gazety tabloidowe twierdziły, że zapowiedź była chwytem reklamowym.
Jednakże wiadomość ta została rzeczywiście podana do wiadomości i wywołała falę spekulacji na temat związku księcia z jego długoletnią miłością, Camillą Parker Bowles. Po przeczytaniu książki, która ujawniła rzekomy romans, Camilla stała się bardziej widoczna w oczach opinii publicznej.
Podczas separacji książę i Diana nadal brali udział w królewskich przedsięwzięciach. Uczestniczyli w Trooping the Colour i innych ważnych wydarzeniach, ale większość czasu spędzali razem w osobnych pokojach.
George of Denmark i Albert of Saxe-Coburg-Gotha nigdy nie zostali królem konsortem
Książę konsort to małżonek monarchy. Może to być mężczyzna lub kobieta. W monarchii książę konsort często otrzymuje tytuł króla. Nie ma jednak zwyczaju mianowania mężczyzny królem konsortem.
Książę Jerzy z Danii i Albert z Saxe-Coburg-Gotha byli żonaci z królowymi. Mimo to nie zostali mianowani królem konsortem. Stało się tak głównie dlatego, że nie pochodzili z Wielkiej Brytanii. Nie pochodzili też z królewskich rodzin Anglii czy Szkocji. Jednak Albert wprowadził niemiecką dynastię do monarchii brytyjskiej.
W 1857 roku książę Albert został mianowany księciem konsortem. Dzięki temu był jedynym męskim konsortem w całym Zjednoczonym Królestwie. Został kawalerem podwiązki.
Nie został jednak podniesiony do rangi księcia Edynburga. Jego matka, królowa Wiktoria, poślubiła księcia Alberta w 1840 roku. Para urodziła dziewięcioro dzieci.
Filip II ożenił się cztery razy tylko po to, by spłodzić chłopca
Filip II Hiszpański ożenił się cztery razy, każde w określonym celu. Pierwsze małżeństwo zawarł z Marią Portugalską w latach 1527-1545. Być może było to najbardziej romantyczne z czterech małżeństw, ale narodziny ich pierwszego dziecka, Karola, były nieco przedwczesne.
Kiedy Filip II postanowił wrócić do Europy w 1557 roku, spotkał się z Marią, o której mówiono, że jest chora. Miała 38 lat i słabe zdrowie. Rozstali się na kilka miesięcy, ale później spotkali się ponownie w marcu 1557 roku. W tym czasie sądzono, że jest w ciąży. Niestety, poroniła.
Ponieważ pierwsza żona Filipa II zmarła w niemowlęctwie, nie miał on żadnego dziedzica. Chciał zapewnić sobie męskiego potomka, który pomógłby jego rodzinie w zdobyciu tronu Hiszpanii.
Był członkiem rodu Glucksbergów
Philip, książę Edynburga, urodził się w 1921 roku na wyspie Korfu w Grecji. Był synem księcia Andrzeja i jego żony Alice. Rodzina uciekła z Grecji w 1924 roku, gdy król Grecji został zmuszony do abdykacji po wojnie grecko-tureckiej.
Po krótkim okresie pobytu w Grecji rodzina przeniosła się do Paryża we Francji. Zamieszkali na przedmieściach Saint-Cloud. Księżniczka Maria Bonaparte użyczyła rodzinie domu.
Mimo że Filip był członkiem greckiej rodziny królewskiej, pochodził z rodu Glucksbergów. Jest to kadecka gałąź rodu Oldenburgów.
Po ślubie Filip przyjął nazwisko Mountbatten. Jego matka została grecką prawosławną zakonnicą. Jej rodzina musiała uciekać do Francji z powodu domniemanej zdrady ojca Filipa.
Zmarł 9 kwietnia ubiegłego roku w wieku 99 lat
Książę Edynburga zmarł w wieku 99 lat. Był mężem królowej Elżbiety II przez ponad siedemdziesiąt lat, co czyni go najdłużej żyjącym małżonkiem w historii Wielkiej Brytanii. Oprócz żony Filip pozostawił czworo dzieci i ośmioro wnuków.
Książę Filip był oficerem marynarki wojennej podczas II wojny światowej. Walczył na Pacyfiku i Morzu Śródziemnym. Pomimo swoich dolegliwości służył w Royal Navy i wojsku aż do 90. roku życia. W czasie swojej kariery Filip był także obrońcą środowiska.
Philip był jednym z królewskich modernizatorów, ale miał także niekonwencjonalne podejście. Choć był niezadowolony ze swojej roli, nie podporządkowywał się automatycznie królowej.