ZdrowieDlaczego warto pamiętać o jedzeniu posiłków o stałych porach?

Dlaczego warto pamiętać o jedzeniu posiłków o stałych porach?

Przez Redakcja

Jeśli starasz się zachować zdrowie, jedną z najważniejszych rzeczy, które powinieneś robić, jest spożywanie posiłków o regularnych porach. Jedzenie o regularnych porach pomaga utrzymać poziom energii i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych.

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia

Śniadanie jest uważane za najważniejszy posiłek dnia i powinno być spożywane o regularnych porach. Nie ma jednak jednej definicji śniadania i istnieje wiele różnic w sposobie jego definiowania.

Typowo jest to pierwszy posiłek w ciągu dnia. Jest spożywane w ciągu dwóch do trzech godzin po przebudzeniu. Wynika to z faktu, że po przebudzeniu poziom cukru we krwi jest zazwyczaj niski. Spożywając śniadanie zawierające węglowodany, białko i błonnik, możesz zapewnić swojemu organizmowi dobry start.

Badania sugerują, że spożywanie śniadania może poprawić kontrolę wagi, zwiększyć pamięć i koncentrację oraz zmniejszyć ryzyko chorób serca. Te korzyści można osiągnąć dzięki różnym produktom, takim jak jajka, mięso i nabiał. W wielu badaniach powiązano śniadanie z obniżeniem poziomu „złego” cholesterolu LDL.

Jednakże wiele badań sugeruje, że pomijanie śniadania nie ma wpływu na zdrowie. Może jednak prowadzić do niezdrowych nawyków, które mogą wpłynąć na Twój styl życia.

Utrzymywanie stałego poziomu energii

Najlepszym sposobem na maksymalizację budżetu energetycznego jest dokonywanie mądrych wyborów dotyczących tego, gdzie się stołujesz, z kim spędzasz wieczory i o której godzinie zasypiasz. Dobrze jest też trzymać się regularnego harmonogramu. Nie ma jednak potrzeby przesadzać. Jest to szczególnie ważne, gdy masz dzieci. Kilka dobrze zaplanowanych rodzinnych posiłków w tygodniu to idealny sposób na zachowanie zdrowego rozsądku. Poza tym nie można jeść wszystkiego naraz. To tylko te duże.

Choć wypicie szklanki wody może wydawać się dziwnym wyborem na talerzu, korzyści z tego płynących jest mnóstwo. Na przykład nie będziesz czuł się wzdęty i ociężały, kiedy przyjdzie czas na szybki obiad po pracy.

Jedzenie z innymi

Jedzenie z innymi o regularnych porach pomaga budować bardziej intymną wspólnotę. Poprawia też zdrowie psychiczne. I może być świetnym sposobem na poznanie nowych ludzi. Jeśli więc czujesz się samotny, dlaczego nie dołączyć do sąsiadów na posiłek?

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oxfordzie wykazały związek między społecznym jedzeniem a szczęściem. Badania wykazały, że ludzie, którzy jedzą z innymi ludźmi, są szczęśliwsi, bardziej zaangażowani w życie społeczności i mają większą sieć przyjaciół. Dlatego Big Lottery Fund wprowadził akcję „Wielki Lunch”, która zachęca ludzi do organizowania co roku spotkań z sąsiadami.

Jeden na ośmiu uczestników badania powiedział, że nie jadł wieczornego posiłku z przyjaciółmi lub rodziną od ponad sześciu miesięcy. Kolejna trzecia osoba jadła wieczorem sama, a kolejna piąta nigdy nie jadła z grupą społeczną.

Najczęstszą przyczyną braku regularnych posiłków z innymi osobami jest napięty harmonogram pracy. W rzeczywistości przeciętny dorosły spożywa 10 z 21 posiłków w samotności, a jeden na pięciu je w samochodzie.

Oceń artykuł: Dlaczego warto pamiętać o jedzeniu posiłków o stałych porach?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy