ZdrowieCholesterol nie-hdl jak podwyższyć?

Cholesterol nie-hdl jak podwyższyć?

Przez Redakcja

Cholesterol nie-HDL jest jedną z najbardziej niebezpiecznych rzeczy, jakie możemy mieć. Jest głównym sprawcą chorób serca i udaru mózgu, a nie jest to coś, na co możemy sobie pozwolić. Na szczęście istnieją proste sposoby na podniesienie poziomu cholesterolu nie-HDL i zapobieganie nawrotom tego problemu.

Utrata wagi

Jeśli chcesz schudnąć, jedną z pierwszych rzeczy, które należy zrobić, jest obniżenie poziomu cholesterolu nie-HDL. Dzieje się tak dlatego, że wysoki poziom tego cholesterolu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Jeśli martwisz się o swój poziom cholesterolu we krwi, prosty test powie Ci, czy masz wysoki poziom tego cholesterolu. Możesz także wspólnie z lekarzem poprawić swoją dietę. Pomoże Ci dieta bogata w pełne ziarna, owoce i warzywa.

Inne zmiany stylu życia, które mogą pomóc obniżyć poziom nie-HDL, to ćwiczenia fizyczne. CDC zaleca 30 minut aktywności fizycznej dziennie. Ogranicz także spożycie tłuszczów nasyconych. Tłuszcze nasycone podnoszą poziom cholesterolu we krwi.

Oprócz obniżenia poziomu cholesterolu nie-HDL, utrata wagi może również pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu LDL. Jeśli masz nadwagę, najlepiej zacząć współpracę z lekarzem, który opracuje indywidualny plan odchudzania.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne dla zdrowia człowieka. Zmniejszają ilość aterogennych pozostałości CM, zwiększają wydzielanie insuliny z komórek beta trzustki i poprawiają metabolizm glukozy. Są również ważne dla rozwoju mózgu niemowląt. Ponadto mogą pomóc w stabilizacji blaszki miażdżycowej.

Jednakże badania nie potwierdziły, czy te tłuszcze dietetyczne mają jakieś szczególne korzyści w obniżaniu cholesterolu nie-HDL. Kilka badań dotyczyło wpływu DHA i EPA na ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Inne badania dotyczyły wpływu ALA na choroby układu krążenia.

Niektórzy zalecają jedzenie ryb jako najlepszy sposób włączenia tych kwasów tłuszczowych do diety. American Heart Association (AHA) wskazuje, że ryby są dobrym źródłem zdrowych dla serca kwasów tłuszczowych omega-3. Inni twierdzą, że podobną korzyść może przynieść żywność pochodzenia roślinnego.

Białko shey

Białko hey jest popularnym suplementem diety. Jest jednym z najlepszych źródeł wysokiej jakości białka. Może być stosowane w celu zwiększenia masy mięśniowej, poprawy kontroli cukru we krwi i obniżenia poziomu cholesterolu. Jednak jego zalety są kontrowersyjne. Przed przyjęciem suplementu białkowego skonsultuj się z lekarzem.

W ostatniej metaanalizie naukowcy zbadali wpływ białka serwatkowego na lipoproteiny w surowicy. Dane zostały przeanalizowane przy użyciu metody change score. W niektórych analizach podgrup odnotowano znaczące obniżenie poziomu FPG, triglicerydów, cholesterolu całkowitego i HDL-cholesterolu.

Badacze stwierdzili, że przyjmowanie białka serwatkowego prowadzi do obniżenia poziomu HbA1c i insuliny. Co więcej, dieta bogata w białko serwatkowe nie miała negatywnego wpływu na parametry metaboliczne u otyłych pacjentów.

W innym badaniu badano wpływ białka serwatkowego na pacjentów z nadwagą i otyłością. 12-tygodniowy kurs podawania białka serwatkowego obniżył skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi i poprawił poziom HDL-cholesterolu.

Statyny

Cholesterol nie-HDL jest jednym z najlepszych predyktorów chorób sercowo-naczyniowych. Uważa się, że wysoki poziom cholesterolu nie-HDL prowadzi do odkładania się blaszek miażdżycowych, twardnienia tętnic i większego ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.

Ryzyko zawału serca i udaru mózgu można zmniejszyć, stosując leki i zmieniając styl życia. Jednak wiele osób przyjmujących statyny nie osiąga zalecanego poziomu. W Stanach Zjednoczonych idealny poziom cholesterolu wynosi 100 mg/dl dla mężczyzn i mniej niż 130 mg/dl dla kobiet. Obniżenie poziomu cholesterolu LDL o 40 do 50 mg/dl może zmniejszyć ryzyko poważnych zdarzeń wieńcowych.

Statyny zmniejszają ilość cholesterolu w organizmie poprzez blokowanie enzymu w wątrobie. Są one stosowane w leczeniu wielu chorób, w tym hipercholesterolemii. Mogą jednak powodować osłabienie serca.

Trójglicerydy

Trójglicerydy i cholesterol nie-HDL należą do najważniejszych czynników ryzyka związanych z chorobami układu krążenia. Oba są pasażerami lipoprotein, które przenoszą cholesterol w organizmie. Te lipoproteiny mogą również powodować powstawanie blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.

W wielu badaniach sprawdzano związek między poziomem triglicerydów i cholesterolu nie-HDL a ryzykiem sercowo-naczyniowym. Chociaż wyniki wskazują na związek między tymi dwoma lipidami, trudno jest ocenić udział każdego z nich w ryzyku chorób sercowo-naczyniowych. W badaniu wykorzystano populacyjną prospektywną kohortę mężczyzn i kobiet w wieku od 50 do 75 lat.

Podstawowe stężenia cholesterolu i triglicerydów wykorzystano do oszacowania ryzyka chorób układu krążenia. Dokonano korekty pod kątem potencjalnych czynników zakłócających, takich jak wiek, płeć, choroby współistniejące i stosowanie leków.

Oceń artykuł: Cholesterol nie-hdl jak podwyższyć?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy