RozrywkaDlaczego legiony polskie walczyły u boku armii francuskiej?

Dlaczego legiony polskie walczyły u boku armii francuskiej?

Przez Redakcja

Dlaczego Legiony Polskie walczyły u boku armii francuskiej podczas I wojny światowej? To częste pytanie. W rzeczywistości istnieje wiele historii opisujących polskie bitwy z Francuzami. Jedną z najbardziej znanych jest bitwa pod Gdańskiem, w której polskie oddziały wzięły udział i walczyły ramię w ramię z Francuzami. Były jednak także inne bitwy, w których brali udział polscy żołnierze. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Uniezależnienie się Polski od Rosji i mocarstw centralnych

To był historyczny moment dla narodu polskiego, kiedy odzyskał niepodległość po ponad stuletniej okupacji niemieckiej i rosyjskiej. W następstwie kataklizmów w Europie, które stanowiły poważne zagrożenie dla narodu polskiego, kraj zaczął mieć nadzieję na powrót do dawnej świetności.

Józef Piłsudski, wybitny polski polityk, od młodości był orędownikiem sprawy polskiej. Dążył do utworzenia federacji Polski z niepodległą Ukrainą i Litwą.

W chwili wybuchu I wojny światowej został wybrany na tymczasowego prezydenta niepodległej Polski i pełnił funkcję premiera. Podczas wojny współpracował z mocarstwami centralnymi, czyli Niemcami, Wielką Brytanią i Francją, w niszczeniu Rosji. Jego pierwszym krokiem w kierunku niepodległości było utworzenie ochotniczego Legionu Polskiego, który walczył przeciwko Rosjanom.

W wyniku rewolucji bolszewickiej w Rosji Rosjanie przeszli do defensywy i nie byli w stanie w pełni rozwinąć frontu wschodniego. W rezultacie doszło do wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921.

Warszawskie zwycięstwo jest ostateczne

Po latach walki z narodami na Wschodzie, polska armia była w stanie odcisnąć swoje własne piętno na taktyce i mundurach. Polscy żołnierze byli dobrze wyposażeni, a ich artyleria była świetna. Wojna była jednak kosztowna dla Polaków. Podczas kampanii zginęło około 100 000 Polaków.

Inwazja na Warszawę została rozpoczęta 1 września przez niemiecki Wehrmacht. Niemcy mieli pięć oddzielnych armii uzbrojonych w 2 000 czołgów i ponad milion ludzi. Mieli też 1900 nowoczesnych samolotów.

Atak Adolfa Hitlera na Polskę zniszczył wszelkie nadzieje na ustępstwa na Zachodzie. Szczególnie dotyczyło to Francji. Nie pomogło to, że Francja i Wielka Brytania opracowały „plan wojny” dla tego konfliktu.

W ciągu kilku tygodni Luftwaffe zbombardowała miasto i polska armia padła. Mimo strat, armia nie została pokonana.

W dodatku wojsko było symbolem polskiej niepodległości. Rząd miał duży wpływ na armię.

Polscy żołnierze zdezerterowali dla sprawy haitańskiej

Historia polskich żołnierzy na Haiti ma skomplikowaną historię. Byli oni częścią buntu przeciwko niewolnictwu na karaibskiej wyspie Hispaniola na początku XIX wieku. Ich obecność była znacząca. Niektórzy Polacy przeszli na stronę rebeliantów, inni pozostali przy armii francuskiej.

Jednakże główną rolą Polaków było bycie symbolem solidarności i ważną częścią haitańskiej rewolucji. Wynikało to prawdopodobnie z ich zainteresowania wolnością i chęci ujrzenia odzyskanej ojczyzny.

Choć część polskich legionistów stała się niewolnikami Francuzów, niektórzy z nich zgłosili się do walki o wolność. Przyłączyli się do buntu, a później pomogli w ustanowieniu pierwszej czarnej wolnej republiki.

Nie wiadomo, ilu z 400 polskich żołnierzy na Haiti było w rzeczywistości członkami rebelii. Chociaż kilkuset z nich dotarło do końca, większość zginęła w walkach.

Rząd polski chce zdobyć poparcie chłopów

Przewiduje się, że rząd polski chce zdobyć poparcie chłopów, przyłączając się do armii francuskiej i walcząc u ich boku. Polska Partia Socjalistyczna stara się rozpowszechnić tę informację. Jednak większe jednostki polskiej armii uciekają w strachu i niewiedzy. Poza tym nie wiedzą, kto nimi dowodzi. W związku z tym nie wiedzą, jak się ze sobą porozumieć.

Frakcja polityczna znana jako „Agencja” chciała przywrócić w kraju Konstytucję 3 Maja. Chciała również uzyskać poparcie burżuazji. Na jej czele stał Franciszek Barss, który został wysłany do Francji przez Tadeusza Kościuszkę.

Inną grupą polityczną była „Delegacja”. Reprezentowała ona radykalną orientację. Jednym z jej członków był Józef Wybicki, członek Legionów.

W wyniku tych działań na wyzwolonych ziemiach polskich powstała polska administracja lokalna. Administracja lokalna musiała podporządkować się francuskiemu dowództwu.

Oceń artykuł: Dlaczego legiony polskie walczyły u boku armii francuskiej?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy