ZdrowieJak długo dieta po laparoskopii woreczka żółciowego?

Jak długo dieta po laparoskopii woreczka żółciowego?

Przez Redakcja

Jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem diety przy laparoskopii pęcherzyka żółciowego. Należą do nich rodzaje pokarmów, których powinieneś unikać, rodzaje pokarmów, które powinieneś jeść, oraz czas spożywania posiłków i przekąsek. Istnieją również pewne typowe objawy, których powinieneś być świadomy, takie jak nudności, biegunka i gazy.

Błonnik może powodować skurcze i gazy

Laparoskopia pęcherzyka żółciowego może być szczytem twojego życia, ale nie jest końcem wszystkiego, co dotyczy twojego zdrowia. Na przykład możesz być narażony na wiele dolegliwości, które są bardziej powszechne wśród ogółu społeczeństwa. Oto kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, aby uchronić siebie i swoją rodzinę przed szpitalem.

Po pierwsze, istnieje cienka granica między normalnym wypróżnieniem a brakiem wypróżnienia. W pierwszych dniach po operacji powinieneś unikać jedzenia surowych owoców i warzyw. Zmniejszy to prawdopodobieństwo bolesnego wypróżnienia. Inną wskazówką jest trzymanie się z dala od smażonych potraw. W tym czasie powinieneś też ograniczyć spożycie alkoholu.

Najlepszym sposobem na to jest trzymanie się reżimu regularnych wizyt u lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli po dwóch tygodniach nie zauważysz poprawy, być może będziesz musiał ponownie odwiedzić gabinet lekarski. Upewnij się też, że dużo śpisz, co ułatwi ci powrót do zdrowia.

Unikaj tłustych, tłustych i słodkich potraw

Podczas laparoskopii woreczka żółciowego możesz być zmuszony do wprowadzenia pewnych zmian w swojej diecie. W pierwszym tygodniu po operacji powinieneś unikać tłustych, tłustych i słodkich potraw. Jeśli zastosujesz się do tej rady, powinieneś szybciej wrócić do zdrowia.

Tłuste, tłuste i cukrowe pokarmy mogą powodować bóle brzucha, wzdęcia i biegunkę. Te objawy mogą się nasilić po usunięciu pęcherzyka żółciowego.

Aby zmniejszyć te objawy, musisz stosować zdrową, zbilansowaną dietę. Musisz też ograniczyć spożycie kofeiny. Kofeina może wywołać refluks kwasowy, co spowoduje dyskomfort trawienny.

Twój lekarz może pomóc ci w doborze diety po operacji. Prowadź dzienniczek żywieniowy, aby śledzić spożycie pokarmów. Pomoże Ci to określić, które pokarmy powodują problemy i co możesz jeść bez problemu.

Po operacji nie powinieneś jeść żadnych stałych pokarmów. Zamiast tego powinieneś jeść zupy, sałatki i warzywa. Pokarmy te są łatwiejsze do strawienia niż pokarmy stałe. Jednak powinieneś jeść tylko małe porcje tych pokarmów.

Właściwy czas spożywania posiłków i przekąsek

Właściwy rodzaj opieki pooperacyjnej będzie miał duży wpływ na łagodny powrót do zdrowia. Dobrym początkiem jest również właściwa dieta. Aby śledzić swoje dzienne spożycie, warto pomyśleć o prowadzeniu dziennika żywieniowego. Posiadanie małej przekąski między posiłkami może być ratunkiem.

W zależności od stanu zdrowia lekarz może zalecić bardziej agresywną dietę. Jeśli masz szczęście, możesz nawet cieszyć się swoimi ulubionymi potrawami z umiarem. Niewielka ilość tłuszczu nie musi być czymś złym, pod warunkiem, że będziesz przestrzegać diety. Niektórzy pacjenci źle tolerują laktozę, więc jej całkowite wykluczenie może być najlepszym rozwiązaniem.

Mimo najlepszych starań lekarza, nadal mogą wystąpić pewne komplikacje. Najlepiej poszukaj dobrej pielęgniarki specjalizującej się w chirurgii przewodu pokarmowego, która pomoże ci przetrwać trudne chwile. Prawdopodobnie będziesz musiał wprowadzić pewne zmiany w swojej diecie i stylu życia, więc pamiętaj, żeby uważnie obserwować ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

Biegunka i gazy to częste objawy

Biegunka i gazy to dwa częste objawy laparoskopii pęcherzyka żółciowego. Oba te objawy są często przejściowe, ale w niektórych przypadkach mogą być przewlekłe. Najważniejsze jest ich szybkie leczenie, aby zapobiec dalszym komplikacjom.

Gdy masz biegunkę, ważne jest, abyś pił dużo wody. Pomoże to żółci przejść przez układ pokarmowy. Możesz też ograniczyć spożycie błonnika. Błonnik może zwiększyć objętość stolca. Ale może też powodować skurcze i wzdęcia.

Zaparcia to kolejny częsty objaw cholecystektomii. Może być spowodowane wieloma czynnikami, w tym zwiększoną ilością przyjmowanych płynów, zmniejszoną aktywnością i znieczuleniem. Dieta niskotłuszczowa może pomóc złagodzić zaparcia.

Jeśli po cholecystektomii doświadczasz zarówno biegunki, jak i zaparcia, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Może on przepisać loperamid lub inne leki, które spowalniają ruchy jelit. Leki te są często stosowane do kontroli zaparć.

Oceń artykuł: Jak długo dieta po laparoskopii woreczka żółciowego?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy