ZdrowieJak wygląda dziecko w 6 miesiącu ciąży?

Jak wygląda dziecko w 6 miesiącu ciąży?

Przez Redakcja

Jeśli jesteś w ciąży, być może zastanawiałaś się, jak wygląda Twoje dziecko w szóstym miesiącu ciąży. W czasie ciąży Twoja skóra nabiera czerwonego koloru i staje się pomarszczona. Twój system nerwowy zaczyna się rozwijać. Możesz doświadczyć emocjonalnej więzi z dzieckiem.

Pierwszy trymestr trwa od poczęcia do 12 tygodnia

Pierwszy trymestr to pierwsze trzy miesiące ciąży kobiety. Jest to czas, kiedy dziecko zaczyna rosnąć, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jest to również czas, kiedy dowiesz się, czy dziecko jest płci męskiej czy żeńskiej.

Pierwszy trymestr może nie być najbardziej ekscytującą częścią ciąży, ale może być najbardziej satysfakcjonujący, jeśli będziesz miała szczęście. Poczujesz, jak Twoje dziecko kopie, rozciąga się i porusza. Jest nawet szansa, że usłyszysz bicie serca. Dziecko pozostaje w macicy przez około półtora miesiąca, zanim się urodzi.

Najlepsze jest to, że nie musisz czekać do terminu porodu, aby cieszyć się korzyściami. Opiekunowie medyczni monitorują cię w regularnych odstępach czasu, więc nie musisz się martwić, że coś stracisz.

Oprócz odczuwania dziecka, są też rzeczy, które możesz zrobić, aby uczynić ciążę przyjemniejszą. Na przykład odrobina ćwiczeń fizycznych może bardzo pomóc w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia umysłu.

Skóra ma czerwonawy kolor i jest pomarszczona

Jednym z bardziej ekscytujących aspektów ciąży jest mnogość rzeczy, które będzie robić Twoje ciało. Jedną z najbardziej interesujących jest wzrost skóry, który jest prekursorem jej uszkodzenia. Nie możesz oczekiwać cudu, ale możesz zrobić wszystko, żeby jak najlepiej wspomóc rozwój dziecka. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby mieć pewność, że Twoje dziecko urodzi się zdrowe i szczęśliwe. Niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy nie, możesz podjąć kroki, aby pierwsze miesiące życia dziecka były pełne zabawy, szczęścia i dobrego jedzenia. Im więcej możesz zrobić, tym lepiej będzie się czuło Twoje dziecko.

W pierwszym trymestrze macica i płyn owodniowy są doskonałym środowiskiem dla rozwoju skóry dziecka. W wieku około 6 tygodni Twój płód ma około ćwierć cala długości – jest to rozmiar, który ma rosnąć skokowo. W tym czasie twoje ciało produkuje płyn owodniowy, który służy jako przytulny i ciepły dom dla twojego dziecka.

Rozwój układu nerwowego

W pierwszych tygodniach ciąży zauważysz, że układ nerwowy płodu zaczyna się rozwijać. Obejmuje on mózg i nerwy Twojego dziecka. Sygnały są wysyłane w całym ciele i pomagają reagować na bodźce.

Układ nerwowy Twojego nienarodzonego dziecka składa się z milionów neuronów, które komunikują się ze sobą. Wokół nerwów tworzy się mielina, czyli materiał ochronny. Izoluje ona nerwy i przyspiesza przekazywanie sygnałów między nimi. Mielina tworzy się przez cały pierwszy rok życia dziecka.

Twój płód rośnie szybko w ostatnich tygodniach ciąży. W ósmym tygodniu waży około grama. W dziewiętnastym tygodniu waży już około trzech uncji. Ma około ćwierć cala długości.

W miarę jak Twój płód będzie rósł, zaczną mu się rozwijać ręce i nogi. W 32 tygodniu będzie w stanie kontrolować swoje oddychanie i temperaturę ciała. Możesz usłyszeć bicie serca swojego płodu za pomocą dopplera.

Układ nerwowy Twojego dziecka wykrywa również dźwięki poza łonem matki i potrafi rozpoznać Twój głos. Jednak płód nie odczuwa bólu do około 30 tygodnia.

Wiązanie emocjonalne z dzieckiem

Wiązanie jest ważne dla rozwoju dziecka. Jest to naturalny proces i może zająć trochę czasu. U niektórych osób więź pojawia się natychmiast, a u innych trwa tygodniami. Niezależnie od tego, co się dzieje, ważne jest, aby zrozumieć, jak ważna jest więź z dzieckiem.

Przez pierwsze kilka miesięcy życia dziecka będziesz chciał się upewnić, że spędzasz z nim jak najwięcej czasu. Pomoże to przygotować dziecko na zdrową przyszłość.

Choć początkowa więź może być trudna, z wiekiem stanie się bardziej komfortowa. Będziesz w stanie lepiej zrozumieć, czego potrzebuje Twoje dziecko i odpowiadać na jego potrzeby czułymi słowami.

Najwcześniejsze próby komunikacji u dziecka charakteryzują się wokalizacją. Dzieci wydają dźwięki takie jak „ah-goo” i mogą używać innych dźwięków. Kiedy będą zadowolone z Twoich odpowiedzi, staną się bardziej pewne siebie.

Innym sposobem na nawiązanie więzi z dzieckiem jest kontakt skóra do skóry. Trzymanie i przytulanie dziecka pomaga mu czuć się bezpiecznie i pewnie.

Oceń artykuł: Jak wygląda dziecko w 6 miesiącu ciąży?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy